Nowoczesne meble kuchenne
W kuchni spędzamy najwięcej czasu na wspólnym gotowaniu, przygotowywaniu pojedynczych posiłków lub podczas spotkań rodzinnych. Powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników i ich wymagań odnośnie funkcjonalności i wizualnej atrakcyjności. Nowoczesne kuchnie projektują ludzie, nierzadko amatorzy gotowania, którzy spędzają w niej wiele czasu, a ich wiedza i doświadczenie projektowe, a przede wszystkim – życiowe – przekłada się na wiele mądrych i praktycznych rozwiązań. Są nimi: umieszczenie piekarnika na odpowiedniej wysokości, aby mieć danie „na oku” podczas pieczenia, blaty robocze regulowane do wzrostu domowników, regały i barki na kółkach. Nowoczesne meble kuchenne stawiają na stylistyczny minimalizm, z maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni. Pomieszczenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne, aby korzystanie ze sprzętów było wygodne.
Na (bez) ludnej wyspie
Nic nie sprawia większej radości, jak wspólne gotowanie. Dzielenie się wiedzą kucharską, eksperymentowanie, odkrywanie talentów – np. w kwestii lepienia pierogów – to wszystko jest możliwe dzięki zastosowaniu wysp kuchennych. Wolnostojące szafki są niezwykle funkcjonalne i zwiększają komfort pracy – koniec z wpatrywaniem się w ścianę. W zależności od potrzeb, może służyć gotowaniu, zmywaniu lub spożywaniu posiłków lub pełnić funkcję dodatkowego blatu albo też barku. Nad wyspą można zamontować półki lub wieszaki na kieliszki i garnki. Centralne umiejscowienie sprawia, że domownicy mają do niej dostęp z każdej strony. Rozwiązanie to jest doskonałe do dużych pomieszczeń lub kuchni otwartych na salon czy jadalnię, pozwalając wyznaczyć granicę między strefą kuchenną i wypoczynkową.
Pomysł na własny bar
Alternatywą dla małych kuchni jest barek. Bywa bowiem równie funkcjonalny, i jak wyspa kuchenna, doskonale zastępuje blat roboczy, a także klasyczny stół – wystarczy dostawić hokery. Może służyć do przygotowywania i spożywania posiłków, wykonywania innych prac kuchennych, pozwala uzyskać więcej przestrzeni i nadaje pomieszczeniu charakteru. Decydując się na barek w kształcie murka, można zyskać dodatkowe miejsce na drobny sprzęt AGD lub szafki do przechowywania rzadziej używanych naczyń i przyborów kuchennych. Z kolei mocując rurę, łączącą go z sufitem, otrzymujemy dodatkowe miejsce na uchwyty na butelki z winem, obrotowe koszyki na owoce, kwietnik, itp.
Kuchenna Narnia
W kuchni najważniejsza jest dobra organizacja – każdy przedmiot musi mieć swoje miejsce i być łatwy w odnalezieniu. Nowoczesne meble kuchenne zajmują mało miejsca, ale są bardzo pojemne. Lwią część przyborów kuchennych trzymamy w szufladach. Niestety im szuflada głębsza, tym większe są szanse na bałagan. Organizery i wkłady na sztućce pomagają utrzymać idealny porządek i zagospodarować całą przestrzeń szuflady, a zastosowanie regulowanych przegródek umożliwia przechowywanie innych przyborów kuchennych, naczyń i garnków. Ciekawym trendem w nowoczesnej kuchni jest pozbawianie frontów górnych szafek … uchwytów. Zamiast nich pojawiają się efektowne wgłębienia, elektryczne lub mechaniczne wspomaganie otwierania – idealne, gdy mamy zajęte obie ręce, a szafkę trzeba otworzyć … łokciem. Takie fronty są łatwe w obsłudze, dodatkowo wyposażone w systemy hamowania, co pozwala na delikatne i ciche zamknięcie szafki. Dolne szafki to zupełnie inna bajka i wymagają rozwiązań, które wydobędą całą zawartość szafki na zewnątrz, z możliwe najłatwiejszym dostępem. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu wyciągów podblatowych (cargo), które wysuwają całą szafkę, dzięki czemu nie musimy zagłębiać się w jej czeluściach w poszukiwaniu zaginionej łyżki. Natomiast systemy narożnikowe pozwalają na zagospodarowanie nawet trudno dostępnych przestrzeni w każdej kuchni. To połączenie optymalnego wykorzystania miejsca z wygodą i przejrzystością. Tu znajdą swoje miejsce owalne garnki, talerze, miski i wiele innych niewygodnych gabarytowo naczyń kuchennych.
Bez ukrytych intencji
W nowoczesnej kuchni nie ma miejsca na aranżacyjne pomyłki. Wszystkie elementy wyposażenia muszą być dobrze przemyślane, a przestrzeń doskonale wymierzona i zagospodarowana. Wszystko wygląda tak, jak powinno. Sprzęt AGD w nowoczesnej kuchni nie jest tylko sprzętem – staje się meblem, który w sposób harmonijny komponuje się z resztą, tworząc idealnie skomponowaną całość. Tym, co się liczy w nowoczesnej kuchni, jest wizualna integralność/jednolitość. Nie ma załamań, kontrastowych punktów (poza tymi, które sami zaprojektujemy), które odwracałyby uwagę od ogólnego wrażenia. Zabudowana kuchnia lepiej się prezentuje i sama w sobie stanowi element wystroju całego wnętrza. Ponadto jednolite powierzchnie doskonale sprawdzają się w małych pomieszczeniach, ponieważ optycznie je powiększają. Jasne fronty wykonane na wysoki połysk odbijają światło, dzięki czemu wnętrze wyda się przestronniejsze i pełniejsze. Z kolei ciemne nadadzą kuchni luksusowy sznyt. Umieszczenie kuchenki czy lodówki za frontem szafki to także idealny sposób na zawsze czystą kuchnię. Nie ma trudnych do czyszczenia zakamarków, porastających kurzem urządzeń i nieestetycznych odcisków palców na uchwytach – jest jedna, idealnie gładka powierzchnia. Wystarczy szmatka, dobry preparat i chwila – na przykład podczas gotowania wody na kawę – aby wszystko na powrót błyszczało.